Okula Hazırlık ve Okul Sorunları

Okula Hazırlık ve Okul Sorunları

Çocuğunuz için nasıl bir kreş seçmelisiniz?

Her çocuğun gelişim düzeyi ve ihtiyaçları farklıdır. Kreş seçiminde de bunlar göz önüne alınır. Öncelikle çocuğun gelişimini belirlemek adına gelişim testi uygulanır. Ardından bu gelişimi en iyi destekleyecek okul öncesi kurumu hangisi olabilir diye aile ile birlikte karar verilir.

Kreşe uyum sürecinde anne babalar nelere dikkat etmeli?

Kreşe uyum süreci her çocuk için yaşanan bir süreçtir. Kimi çocuk bu süreci kısa, kimi çocuk uzun yaşayabilir. Kimi çocuk kreşe başlarken günlerce haftalarca ağlayabilir, kimisi de hiç ağlamadan başlayabilir. Bu nedenle anne babalar bu süreçte sabırlı ve tutarlı olmalıdırlar.

İlkokula uyum sürecinde anne babalar nelere dikkat etmeli?

İlkokula uyum sürecinde anne babalar, çocuklarına karşı sabırlı olmalıdır. Çocuk okul öncesi dönemde daha az yaşadığı kurallar ve sınırlar bütünü ile karşı karşıya olacaktır. Ayrıca ondan akademik bir başarı da beklenecektir. Anne babalar hırslı ve sabırsız olmadan, çocuklarına güven vermeli ve onların yanında olmalıdır.

Okul fobisi nedir, nasıl aşılabilir?

Okul fobisi olan çocuk için uzman desteği almak önemlidir. Çocuklar çoğu zaman okula gitmek istemediklerini söylerler ama neden gitmek istemediklerini söylemezler. Uzman desteğinde yapılan testler ile sebep ortaya çıkarıldığında, çözüm de daha kolay gelecektir.