Gebelik Danışmalığı

GEBELİK DANIŞMANLIĞI

Gebelik ve annelik hemen her kadının çocukluktan gelen bir hayalidir. Annelik, hamilelikten itibaren bedensel, psikolojik, toplumsal, zihinsel ve sosyal bir süreç olarak devam eder. Anne olmaya karar vermek bile başlı başına büyük bir olaydır. Gebelik öncesi hazırlıklar önce zihinde başlamakta hamilelik, doğum ve sonrasında da büyüyerek devam etmektedir.

Bir kadın anne olmaya ne kadar hazır olursa olsun, gebelikten itibaren başlayan süreçte birçok duygusal çalkantılar yaşamaktadır. Tüm değişikliklere ve yeni hayata adapte olmak o kadar da kolay olmamaktadır. Gebelik ve annelik danışmanlığı, bir kadının anne olmaya karar vermesi, hamileliği, doğumu ve sonrasında psikolojik destek sağlayan bir hizmettir.

Hormonal değişikliklerin yarattığı psikolojik sorunlar her kadını farklı etkilese her hamile alıngan ve kırılgan bir yapıya sahiptir. Hamilelik ve sonrasında alınan psikolojik destekle bu dönemler sorunsuz atlatılmakta, sağlıklı bir hamilelik ve lohusa dönemi geçirilmektedir. Doğum yapan anneler yeni hayatlarına ayak uydurmada böylece sorun yaşamamaktadır.

GEBELİK ve ANNELİK DANIŞMANLIĞI NELERİ KAPSAR?

– Gebeliğe psikolojik olarak hazırlanma

– Gebelikte karşılaşılan sorunlar

– Doğuma hazırlanma süreci

– Anneliğe hazırlanırken yaşanan yetersizlik hissi

– Bebekle birlikte yeni hayata adaptasyon

– Doğum sonrası lohusa depresyonu

– Bebek sağlığı ile ilgili endişe ve kaygılar