Anne Baba Danışmanlığı

Anne Baba Danışmanlığı

Çocuk yetiştirirken tek bir doğru yoktur. Ebeveyn olarak, çocukları hatalı yetiştirmekten korkmak yerine, çocuklarla yaşanan krizleri birer gelişim fırsatı olarak ele almak ve sorunlara çözüm üretmek önem taşımaktadır. Sorunların tek bir çözümü yoktur, her aileye, her ailenin dinamiklerine ve yapısına göre çözümler farklılaşır. Ebeveyn danışmanlığında temel ilkelerden birisi de, ebeveynlerin sorunlara yönelik çözüm üretme kapasitesini arttırmaktır.

Bebeklikte/çocuklukta/ergenlikte ihmal edilen, görmezden gelinen ya da fark edilemeyen ve çözülmeyen her sorun, yaşamın herhangi bir yerinde tekrar kendini gösterir ve daha büyük ve içinden çıkılması zor sorunlara neden olabilir. Anne-baba danışmanlığının asıl amacı sorunlara ve krizlere erken müdahale edip, önlemler almaktır.

Bir sorun uzun süre çözülemediğinde; çocuğun/ergenin tüm gelişim alanları negatif etkilenir. Dolayısıyla, sorunlar büyümeden ya da oluşmadan yapılabilecek erken müdahale, hem çözüm sürecinin kısalmasında hem de başka sorunların oluşumunun önlenmesinde belirleyici rol oynar.

Sonuç olarak, anne-baba danışmanlığı, önleyici ve koruyucu olması nedeniyle önemli bir hizmet alanıdır.